Levrek Fileto

No votes yet.
Please wait...
Preparation time
40 mins
Cooking time
25 mins
Difficulty
Orta
Serves
4 people
Meal course
Akşam Yemeği
Posted by
Posted on
4 Adet
Levrek (Fileto)
2 Adet
Limon
16 Adet
Kuşkonmaz
4 Adet
Patates Püresi (Tarifler Kısmında Ulaşabilirsiniz)
1 Adet
Levrek Fileto Sosu:
1 Su Bardağı
Zeytinyağı(Marine İçin)
1 Tatlı Kaşığı
Limon Suyu
4 Tutam
tuz
2 Tutam
Karabiber
2 Tutam
Toz Pul Biber
3 Tutam
Dereotu (Kıyılmış)
3 Tutam
Maydanoz(Kıyılmış)
2 Yemek Kaşığı
Un
Levrek Fileto
  1. Levreklerimiz fileto şeklinde kesilir , dış pulları ve içerisindeki kılçıklar temizlenerek zahmetsiz şekilde yenilebilecek duruma getirilir. Bir kabın içerisinde balığın sosu için bütün malzemeler kıyılıp atılır ve karıştırılır.
  2. Levreklerimiz bir kabın içerisine koyulur ve kabın içerisine balık sosu karışımımız ilave edilerek 2-3 saat buzdolabında dinlenmeye alınır.
  3. Levreklerimiz sosun içerisinde dinlenirken bu süre zarfında tarifler bölümünde patates püresi tarifini bulup hızlı bir şekilde levrek filetonun yanına garnitür olarak servis edebilirsiniz.
  4. Bir tencereye su koyularak, tuz atılıp kaynama noktasına getirilir. Daha sonra sosun içerisinde dinlenen levrek filetolar buzdolabından çıkartılıp yağlanmış olan , kızgın tava, ızgara veya plate ızgara üzerinde her iki yanıda kızarana kadar pişirilir(Mühürleme) ve tepsiye alınıp 8-12 dk kadar önceden ısıtılmış 180 derece fırına atılır.
  5. Fırına atılan levrek filetoların ardından kuşkonmazlarımız soyulup, beyaz sap kısımları kesilir ardından kaynamakta olan tencerenin içerisine atılır. 2-3 dk sonra bir kevgir yardımıyla soğuk suyun içerisine alınır.
  6. Levrek filetolarımız fırından çıktıktan sonra arzu edilen tabağa alınıp yanına garnitür olarak, patates püremiz, haşlanmış kuşkonmazlarımız ve limonumuz eklenerek levrek filetolarımızı afiyetle tüketebilirsiniz..

No comments yet, be the first to leave one!

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*

3 + thirteen =