Pasta Kreması

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Preparation time
20 mins
Cooking time
1 mins
Difficulty
Orta
Serves
4 people
Meal course
Atıştırmalık
Posted by
Posted on
250 Gram
Süt
60 Gram
Yumurta Sarısı
50 Gram
Toz Şeker
20 Gram
Un
20 Gram
Nişasta
1 Adet
Vanilya Çubuğu
100 Gram
Tereyağı
Pasta Kreması
  1. Pasta kreması için öncelikle vanilya çubuğumuzu bir bıçak yardımıyla uzunlamasına keselim ve içerisinde bulunan tohumları tencerenin içerisine alalım.
  2. Ardından bütün sütü tecreye ekleyip, süt-vanilyayı kaynama noktasına getirelim.
  3. Süt-vanilya ocakta kaynama noktasına gelene kadar, biz başka bir kap içerisinde yumurta sarısı ve şekeri iyice çırpalım. Ardından nişasta ve unu da ekleyip karıştırma işlemine devam edelim.
  4. Yumurta sarısı-un karışımımıza kaynamış olan sütümüzü bir süre soğuduktan sonra, yumurta-un karışımının içerisine azar azar ilave ederken bir yandan çırpmaya devam edelim.
  5. Aniden, sıcağı sıcağına ocaktan alınan sütün yumurta-un karışımına eklenmesi yumurtaları pişireceğinden azar azar ilave edilir ve ısıl denge korunmuş olunur... Bütün sütü azar azar ilave ettikten sonra, pasta kreması karışımımız ocağa alınır ve kısık ateşte pürüzsüz bir hal alana kadar karıştırılır..
  6. Ocaktan aldığımız pasta kremasına tereyağını ilave edip karıştıralım ve bir strecin üzerine döküp, strecin içerisine pasta kremasını kapatın. +4 derece dolapta soğumaya bırakın...
  7. Pastacı kremamız soğuduktan sonra sıkma torbasına alalım ve istediğimiz tatlı ve pasta yapımında afiyetle kullanıp tüketebilirsiniz..

No comments yet, be the first to leave one!

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*

19 + 3 =