Temel Pate A Choux Hamuru (Base Pate A Choux)

No votes yet.
Please wait...
Preparation time
20 mins
Cooking time
22 mins
Difficulty
Orta
Serves
4 people
Meal course
Atıştırmalık
Posted by
Posted on
250 Gram
Süt
250 Gram
Su
300 Gram
Tereyağı
8 Gram
tuz
450 Gram
Un
8 Adet
Yumurta
30 Gram
Şeker
Temel Pate A Choux Hamuru (Base Pate A Choux)

 1. Pate hamurumuz için tüm malzemelerimizin oda sıcaklığında olması önemlidir . Ardından bir tencere içerisinde süt,su, tereyağı, şeker ve tuzu ekleyip kaynama noktasına getirelim.
 2. Tereyağımızın yanmaması ve yavaşça eriyebilmesi için kısık ateşe alalım ve ara ara karıştıralım.
 3. Unumuzu bir elek yardımıyla bir kabın içerisine eleyelim ve başka bir kabın içerisine bütün yumurtaları kıralım..
 4. Süt, su, tereyağı karışımımız sıcakken ateşten alalım ve unu bir seferde karışımın içerisine ekleyip hızlıca karıştıralım.
 5. Ardından bu pate hamuru karıştırma işlemine yine orta ateşte devam edelim. Bir spatula yardımıyla alttan üste olacak şekilde devam edelim. Pate hamuru karışımımız tamamen pürüzsüz olana kadar devam edelim..
 6. Karışımımız baloncuk yaptıktan ve pürüzsüz bir hale geldikten sonra ocaktan alalım.
 7. Pate hamurumuzu mikserimizin içerisine alıyoruz ve orta hızda çalıştırıyoruz. Hamurumuzun biraz soğuması gerekmektedir, ilave edeceğimiz yumurtalar yüksek ısıya sahip pate hamuru içerisinde birden pişebilir, bu sebeple hamurumuz mikserin içerisinde karışırken ısısının düşmesi sağlanmış olur..
 8. Hamurumuzun ısısı 65 dereceden aşağı düştüğünde, orta hızda çalışmakta olan miksere yumurtalarımızı birer birer ekliyoruz. Yumurtaların büyüklüğüne göre yumurta sayımız değişiklik gösterebilmektedir. Eğer hamurunuz spatula ile tuttuğunuzda düşmüyorsa yumurta eklemeye devam edebilirsiniz..
 9. Elde edilen pate hamurumuzu bir sıkma torbasının içerisine alalım. Ardından bir "silpat"'ın üzerine istediğiniz şekil ve biçimlerde dökebilirsiniz...
 10. Sıkma torbası yardımıyla döktüğünüz pate hamurlarınızı önceden ısıtılmış 180 derece fırında 22 dk pişirmeye alıyoruz...
 11. 22 dk sonra pişmiş olan pate hamurlarınızı afiyetle tüketebilirsiniz...

No comments yet, be the first to leave one!

Bir cevap yazın

Note: Comments on the web site reflect the views of their respective authors, and not necessarily the views of this web portal. Members are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*

4 × 4 =